Виставка «Українці – хто ми і навіщо є?»
Виставка «Українці – хто ми і навіщо є?»
Не пропустить подію, додайте в гугл календар: 👉 додати📅
Виставка «Українці – хто ми і навіщо є?»
⌚️2024-06-22 09:00:00 –
🏢ÕLLESUMMER 30
Від суботи 22 червня 2024 р. на першому поверсі Музею книги і друкарства України можна переглянути виставку «Українці – хто ми і навіщо є?».
Це виставка-роздуми про вплив етнографічних досліджень української інтелігенції другої половини ХІХ ст. – початку ХХ ст. на творення українського національного проєкту. Тоді і зараз.
Книги, цитати і графіка – в діалозі між собою.
Плакати (постери) на виставці допомагають відвідувачу дослідити, як саме етнологія здатна увиразнити «уявлення про національну самобутність (характер, вдачу, менталітет)» – один з відправних пунктів здійснення національного проєкту.
Серед експонованих на виставці книг є і сучасні видання, і рідкісні – етнографічні та історіософські твори М. Грушевського, І. Франка, Аг. Кримського. Щиро вдячні за допомогу і підтримку колегам з Національної історичної бібліотеки України.
Виразником самобутності вважаємо святкову обрядовість, яка є синтезом дохристиянських і християнських вірувань. Звертаємо увагу на Зелені Свята/ Трійцю цього разу, оскільки в них цей аспект яскраво виражений. До того ж, Зелені Свята є в кожному з тих досліджень (і в пізніших)
«Лісова пісня» Лесі Українки – як поетичний підсумок тогочасних етнографічних розвідок.
З пізніших етнологічних праць експонуємо та цитуємо праці митрополита Іларіона, Олекси Воропая, Василя Скуратівського.
Окремий наголос робимо на концепції антропокосмізму (на противагу антропоцентризму чи космізму) Миколи Холодного (учня В. Вернадського) і на місії фронтира (зустрічати, захищати, всотувати найкраще з інакшого, популяризувати своє).
Українство зустрічає та досліджує Схід одночасно з процесом популяризації Заходу, при цьому вартує пам’ятати, що йдеться про поняття переважно світоглядні, культурні й політичні, а не географічні.
В ракурсі синтезу культур цікаво подивитися на етнологічну спадщину Агатангела Кримського. В совєтські часи сприйняття Агатангела Юхимовича як науковця навмисно звужували до орієнталіста, піддаючи забуттю його україністику. Робимо, серед іншого, свій внесок у виправлення цієї ситуації.
Запрошуємо до спільного занурення, роздумів та подальшої розбудови українського національного проєкту.
Кураторки – Ольга Зайченко, Діна Іванівна Зюзіна.
Джерело заходу: https://www.facebook.com/436777582506121