Сонячні кооперативи: енергетична незалежність та сталий розвиток громад
Сонячними кооперативами називаються об’єднання громадян або підприємств для спільного виробництва електроенергії з використанням сонячних панелей. Це важливі інструменти для розвитку відновлювальної енергетики та забезпечення енергетичної незалежності громад. В умовах енергетичної кризи, яка є в Україні, сонячні кооперативи стають особливо актуальними. Розібратися з планом інвестування в зелену енергетику допоможуть експерти з SOLAR GARDEN.

Сонячні кооперативи організовуються на основі добровільного членства та спільного управління. Учасники об’єднують свої ресурси для встановлення сонячної станції. Надалі спільно використовують вироблену енергію, а також можуть продавати її в мережу. В останньому випадку прибуток від продажу розподіляється між членами кооперативу залежно від їхнього внеску.
Серед важливих переваг участі в сонячних кооперативах:
- економічна вигода. Зниження витрат на е/е, створення робочих місць, залучення інвестицій у місцеву економіку;
- екологічні переваги. Зменшення викидів СО2 та інших шкідливих речовин, покращення якості повітря, сприяння сталому розвитку громади;
- соціальні переваги. Підвищується енергетична незалежність, розвивається місцева інфраструктура, залучаються громадяни до активного розвитку «зеленої» енергетики.
Докладніше про те, які переваги несе членство в сонячному кооперативі, читати за посиланням.
Моделі сонячних кооперативів
Існує декілька моделей сонячних кооперативів. Вони відрізняються за формою організації управління. Наприклад, кооперативи, які встановлюють сонячні станції на дахах житлових будинків. Це дає змогу мешканцям багатоквартирних будинків спільно використовувати отриману е/е.
Кооперативи, які встановлюють сонячні електростанції на земельних ділянках. Ця модель підходить для громад, які мають відповідний простір для розміщення. Ще одна форма – кооперативи, які продають е/е в мережу. Ця модель передбачає отримання прибутку від «зеленої» енергетики.
Фінансування кооперативів відбувається коштом внесків членів. Крім того, можуть залучатися кредити та гранти від держави або міжнародних організацій або ж інвестиції від приватних компаній.

Міжнародний досвід сонячних кооперативів та українське законодавство
Такий формат розвитку альтернативної енергетики функціонує в багатьох країнах світу, особливо в Європі. Успішні кооперативи є в Німеччині, Данії, Нідерландах. Що стосується України, то законодавство у сфері кооперативів лишень розробляється. Прогнозується, що прийняття відповідних нормативів сприятиме розвитку цього напряму відновлювальної енергетики. Сонячні кооперативи є важливим інструментом для сталого розвитку громад.